Board of Governors

U. "Buzz" Birzenieks '64, President
Gerald J. Acuff, Jr. '71, 1st Vice President
Bland Massie, Jr. '77, 2nd Vice President
Daniel P. Thornton '78, Secretary/Treasurer
William A. Paulette '69, Immediate Past President
Ralph L. Costen, Jr. '70, Historian
Gregory M. Cavallaro '84, Chief Executive Officer (non-voting)
David L. Prasnicki, Chief Financial Officer (non-voting)

Christopher D. Antonelli '96
John E. Arthur, V ’79
Charles E. Ayers, III ’97
Paul A. Bouis ‘67
Julian J. Bowers '11
Ronald M. Bryan ’55
Charles C. Carr
Jonathan A. Collins ’92
Steven C. Craddock ’70
Daniel J. Darnell ’75
William R. Davidson ’55
Lee S. Dewald
John D. Dodge ’83
Ronald L. Gault ’71
J. Jeff Gausepohl ’65
David K. Grimm ’86
Jason K. Gruse '97
Richard F. Hewitt ’83
Thomas J. Hickey ’68
C.V. Holland '52
Jeremy W. Ingram ’95
Carson C. Irvine
Edward A. Johnson, Jr. ’79
Moe Khandan-Barani ’84
Alfred C. Lester ’98
Michael W. Maxwell '87
P. Allen Morgan ’75
Joseph I. Munno '12
Calvin L. Murray ’83
Thomas A. Mortenson
R. Daren Payne '90
Mark W. Prentice ’74
Thomas A. Puskas ’74
Claude L. Reynolds '70
John G. Sebrell ’69
Joseph M. Sokolowski '91
Gale F. Sommers ’72
Brian J. Swiencinski '88
John S. Thornton, Jr. ’64
Ronald R. Wall ’69
Keith D. Washington ’87
C. Kemper Wharton '84
Gordon E. Williams '70

1949-1953 Mr. Hobert E. Doyle '09
1953-1954 Mr. Mortimer P. Watkins, Jr. '25
1954-1957 Mr. George G. Phillips, Sr. '25
1957-1958 Mr. John C. Parrott '20
1958-1959 Mr. Woods G. Talman '31
1959-1966 Mr. John W. Burress, Jr. '18
1966-1968 Mr. Lawrence P. Farley '31
1968-1969 Mr. Charles C. Parkins '43
1969-1971 Dr. Martin D. Delaney, Jr. '28
1971-1973 Mr. Bruce C. Gottwald, Sr. '54
1973-1975 Mr. George G. Phillips, Jr. '60
1975-1977 Mr. Giles H. Miller, Jr. '24
1977-1979 Mr. Augustus C. Spotts III '51
1979-1981 Mr. Howard Dyer III '61
1981-1983 Mr. Heriot Clarkson '61
1983-1985 Mr. Harold R. Templeton '50B
1985-1987 Dr. William M. Fulgham '54
1987-1989 Mr. John S. Cockey, Jr. '63
1989-1991 Mr. Charles M. Hunter, Jr. '75
1991-1993 Mr. John B. Adams, Jr. '66
1993-1995 Mr. W. Bogart Holland '68
1995-1997 Mr. Bruce C. Gottwald, Jr. '81
1997-1999 Mr. Donald M. Giles '64
1999-2001 Mr. Ralph L. Costen, Jr. '70
2001-2003 Mr. Alan G. Soltis '79
2003-2005 Mr. William F. Kastelberg IV '74
2005-2007 Mr. James H. Chapman III '69
2007-2009 Mr. William H. Stephens, Jr. '73
2009-2011 Mr. Charles F. Plageman '90
2011-2016 Mr. William A. Paulette '69

Damiso M. Alexander ’10
Christopher J. Brandriff ’06
Kevin T. Brown ’12
Sean Chapman '13
Matthew D. Erwin ’02
Keith Gabriel '12
John M. Garrett ’13
Christopher B. Gilliland '06
E. Ted Gottwald ’14
Wayne Huggins '07
Simone R. Jimenez ’13
Lowell H. Patterson IV ’10
Leah Schubel '13
Kelly M. Sweppenhiser '06
Justin A. Topping ’11
Andrew Woods '15
Harry T. Zechman, IV ’13