Keydet Club Awards

The Spirit of VMI Award is given by the Keydet Club in recognition 
of outstanding service and support of the Institute’s Division I athletic
programs and in accordance with those intangible goals that exemplify the Spirit of VMI.

  • 1975 Herman C. Schmidt '08
  • 1976 Glover S. Johns, Jr. '31
  • 1876 W.E. (Happy) Cheyne '19
  • 1980 T. Croxton Gordon '04, Benjamin Bowering '15,
 William H. Milton, Jr. '20, English Bagby,
 Clinton B. King, Jr. '22, Harold V. Mosby '31,
 Joseph L. O’Brien '32—composers of VMI fight songs 
  • 1985 Martin D. Delaney, Jr. '28
  • 1986 Giles H. Miller, Jr. '24
  • 1991 Beverly M. Read '41, Elmon T. Gray '46, Dr. Clark King
  • 1993 Nathaniel W. Pendleton, Jr. '57
  • 1995 DeWitt S. Worrell '62 (posthumously)
  • 1996 Col. John G. Barrett '44
  • 1998 Charles S. Luck III '55


  • 2000 Jeffrey S. Morgan '80 (posthumously)
  • 2002 Col. Donald K. Jamison '57


  • 2004 Floyd D. Gottwald, Jr. '43, Bruce C. Gottwald, Sr. '54,
 Bruce C. Gottwald, Jr. '81, Thomas E. Gottwald '83
  • 

2006 Jones and Connie Felvey, Jr. '50B and
 Bill and Helen Talbott '50B
  • 2008 Mr. G. Gilmer Minor IIII '63
  • 2009 Mr. Bruce B. Cameron, Jr. '38 and
 Mr. Daniel D. Cameron '42 (posthumously)
  • 2011 Mr. Paul A. Bouis '67, Mr. Ralph L. Costen, Jr. '70
  • 2013 Mr. Richard F. Hewitt '83
  • 2015 Mr. Donald B. Heslep '56

The late Mr. Giles S. Miller, Jr. '24, one of the Institute’s most beloved sons and ardent Keydet fans, coined the term “three-legged stool” in referring to the Institute’s whole-man educational emphasis on academics, military/leadership development, and athletics. Since its founding, VMI has endeavored to ensure that all three “legs” of the “stool” remain balanced in its mission of educating tomorrow’s leaders.

The Keydet Club is proud to recognize, on an annual basis, a First Class cadet-athlete(s) who has excelled throughout his or her cadetship in the “three legs” of a VMI education and exemplifies the VMI “citizen-soldier.”

Past Recipients

  • John D. Simmons '02 - Soccer (2001)

  • Michael N. Lokale '03 - Track (2002)

  • Matthew D. Sharpe '04 - Football (2003)
  • 
Ty E. Denby '05 - Track (2004)
  • 
Christopher J. Brandriff '06 - Track (2005)

  • Michael D. Lloyd '07 - Soccer (2006)

  • Thomas E. Cunningham '08 - Wrestling (2007)

  • K. Barrett Luxhoj '09 - Men's Soccer (2008)

  • Audrey E. Falconi '10 - Women's Soccer (2009)

  • Hannah E. Granger '11 - Women's Track (2010)

  • Matthew R. Brock '12 - Wrestling (2011), Joseph I. Munno '12 - Wrestling (2011)
  • Jenna K. Moye '13 - Women's Track (2013), Stanley O. Okoye '13 - Basketball (2013)
  • Edward P. Gottwald '14 - Wrestling
  • Tyler L. Prasnicki '15 - Lacrosse
  • David H. Geary '16 - Baseball
  • Ariel C. "Al" Cobb '17 - Football

Alumni Recipients



  • Giles H. Miller, Jr. '24 (2001)

  • G. Gilmer Minor III '63 (2006)
  • 
Elmon T. Gray '46 (2007)